reklam"
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Yılın ilk çeyreği inşaatta durgun geçti

Yılın ilk çeyreği inşaatta durgun geçti

Hazır Beton Endeksi’nin Mart ayı verilerine göre Ocak ayında 20 ayın en düşük değerini gören faaliyet endeksi, Şubat ayında olduğu gibi Mart ayında da eşik değerin üstünde yer aldı.

İSTANBUL (İGFA) – Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri gösteren “Hazır Beton Endeksi” 2022 Mart Ayı Raporu’nu açıkladı.

Ocak ayında 20 ayın en düşük değerini gören Faaliyet Endeksi, Şubat ayında olduğu gibi Mart ayında da eşik değerin üstünde yer aldı.

Güven Endeksi eşik değer seviyesinde kalırken, Beklenti Endeksi ise Şubat ayına göre artmış olsa da, hâlen eşik değerin altında dalgalanmakta.

Faaliyet Endeksi’nin 6 aylık hareketli ortalamasını değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, aylık bazdaki dalgalanmaların etkisini ortadan kaldırıldığında sektörün, pandeminin etkilerinin sektörde hissedildiği 2020 yılının ilk yarısından itibaren 2 dip ve 2 zirve yaptığı anlaşıldığı kaydedilirken, son 20 aydır sektörün yukarı yönlü istikrar arz eden bir yapıda faaliyet göstermediğinin net bir şekilde görüldüğünü ifade etti.

Hazır beton sektörünün bağlı olduğu inşaat sektöründe de aynı zaman dilimleri için benzer yükselme ve alçalmalar görüldüğüne işaret eden Yavuz Işık, “İnşaat sektörünün bu performansı, büyüme rakamlarına da yansımaktadır. 7 çeyrektir dengesiz bir büyüme sergileyen inşaat sektöründe istikrarlı büyümeyi mümkün kılacak politikalara ihtiyaç, her zamankinden daha önemli hâle gelmiştir” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM