• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sakarya’da domatesler serada kızarıyor… Hasat yakında başlayacak

Sakarya’da domatesler serada kızarıyor… Hasat yakında başlayacak

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’ye örnek projesi Seracılık Mükemmeliyet Merkezi’nde hasat zamanı yaklaşıyor. 65 bin kök domates fidesinin dikildiği merkezde ilk hasat yakında başlayacak.

SAKARYA (İGFA) – Sakarya’nın Türkiye’ye örnek projesi için 65 bin kök domates fidesinin dikildiği Seracılık Mükemmeliyet Merkezi’nde bitkilerin uzunluğu bir metrenin üzerine çıktı.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, kızarmaya başlayan domatesleri ve merkezdeki son durumu incelemek üzere tesisi ziyaret etti.

25 dekardan bin 250 ton üretim hedeflediklerini paylaşan Başkan Yüce, kısa süre içerisinde ilk hasadı yapacaklarını belirterek, örtü altı üretim modeli ile yıl boyu üretim yapacaklarını da kaydetti.

Başkan Yüce, Büyükşehir olarak üretimi, verimliliği ve kaliteyi artırmak, insan sağlığına faydalı olan ürünler yetiştirmek için harekete geçtiklerini belirterek, “Tamamen çevreci yatırımımızla organik üretim yapıyoruz. İnşallah kısa süre içerisinde de ilk hasadımızı yapacağız. Hayırlı olsun” dedi.

TOZLAŞMAYA ÜRETİMDE VERİMLİLİK ARTACAK

Öte yandan son teknolojinin kullanıldığı Seracılık Mükemmeliyet Merkezi’nde verimliliği en üst düzeye çıkarmak için bambus arılarıyla tozlaşmanın yapıldığını paylaşan Başkan Ekrem Yüce, bitkilere gerekli olan besin elementlerine en üst düzeyde yer verdiklerini, jeotermal enerji ile ihtiyaç duyulan ısıyı karşıladıklarını kaydetti. Yüce, bilgi ile becerinin harman edildiği merkezde teknolojinin son tekniklerini kullandıklarını da aktararak, çevreci projede AR-GE, eğitim ve danışmanlık gibi konularda da faaliyet göstereceklerini sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM