• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sahibinden Araba Doğru Fiyata Nasıl Satılır?

Sahibinden Araba Doğru Fiyata Nasıl Satılır?

İkinci el araba satmak için öncelikle piyasa şartlarının iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Sahibinden araba almanın zor olduğu gibi satmak da kolay değil. İlan ver ve sat demek kolay; ancak doğru alıcıyı bulmak, aracı değerinde ve hatta mümkünse değerinin biraz üzerinde satmak için bazı hususlar var. Peki, ikinci el arabayı en doğru fiyata satmak için nelere dikkat edilmelidir?

Sahibinden araba satmak

İkinci el araba satmak için sahibinden ilanı vermeden önce aracın gerçek piyasa değerini belirlemeniz gerekiyor. Emsal araçların fiyatlarına baktıktan sonra aracınızın teknik özellikleri, kilometresi ve hasar, boya, değişen durumuna göre bir fiyat belirlenmelidir. Bu konuda uzman bir kişiden veya eksperlerden destek alınabilir.

Galeri veya aracı komisyonlarından kurtulmak için sahibinden ikinci el araba satmak isteyenlerden bazıları, bu komisyon ücretini arabanın fiyatına yansıtarak yanlış bir fiyatlandırma yapabiliyor. Buradaki amaç elbette daha fazla para kazanmak! Ancak bu durum doğru fiyatı vermediğiniz için sahibinden araba ilan süresini uzatacaktır. Yani doğru fiyat vermezseniz doğru alıcıyı da bulmanız çok zor olacaktır.

Aracınızın doğru fiyatını belirlerken şu noktaya da özellikle dikkat edilmelidir; aracınızın kazasını, hasarlarını, değişenlerini veya boyalarını bir şekilde gizleyebilirsiniz! Bunlara rağmen aracınızın değerinin üzerinde verdiğiniz fiyata da müşteri bulabilirsiniz. Ancak daha sonra gizlediğiniz gerçekler ortaya çıktığında zor durumda kalabilirsiniz. Bu durum her şeyden önce etik ve hakkaniyetli olmayacaktır! Ayrıca, piyasada hakkınızda kötü bir izlenim bırakacaktır. Bu tür durumlarda sosyal medya veya internet platformlarında çok fazla yorum yapıldığını ve bu tür durumların ifşa edildiğini de unutmamak gerekiyor. Bu sebeple sahibinden ikinci el arabanızın durumuna ve özelliklerine göre doğru fiyatını belirlemek önem kazanıyor.

İkinci el araba satarken nelerle karşılaşabilirsiniz?

Sahibinden araba satmak, özünde bazı riskler taşıyor. Öncelikle dolandırılma riski var. İlan verdikten sonra birçok kişi sizi arayabilir. Ama en doğru alıcı hangisidir bilemezsiniz. Bunun için öncelikle alıcının gerçekten arabanıza ihtiyacı olup olmadığını öğrenmeye çalışarak işe başlayabilirsiniz.

İkinci el arabanız için doğru fiyatı belirlemeniz her zaman yeterli olmayabilir. Verdiğiniz fiyatı doğrudan kabul edip aracınızı birkaç saat içinde almak isteyen alıcılarla karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple ikinci el araba sektöründe dolandırıcılara ve kurnaz alıcılara dikkat etmek gerekiyor. Verdiğiniz ilan için arayıp kaparo veya teminat vermeden ilanı kaldırmanızı isteyenler, verdiğiniz fiyattan anormal miktarda indirim yapmanızı bekleyenler, uzak noktalardaki bir tanıdık serviste buluşmak isteyenler ve verdiğiniz fiyatı kabul edip senet veya taksit isteyenler… Bu tür olaylar ikinci el araba sektöründe karşılaşabileceğiniz durumlardır. Bu sebeple ikinci el araba satmak için doğru fiyatı belirleseniz bile her duruma hazırlıklı olmak gerekiyor!

Peki ikinci el arabamı internet üzerinden nasıl satabilirim? Bunun içinde size ikinci el araba seri ilan siteleri yardımcı olacaktır. Bu platformlarda ücretsiz üye olarak araba ilanı ver demeniz yeterli olacaktır. 2 dakikada verdiğiniz ilan binlerce kişiye ulaşma şansı yakalayacaktır. Bu platformlardan biride 2elarabam.com dur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Şoförler Odası Başkanı Karataş’tan ‘Torbacı Dolmuşçu’ Açıklaması

Şoförler Odası Başkanı Karataş’tan ‘Torbacı Dolmuşçu’ Açıklaması

Mayıs 25, 2024, Şoförler Odası Başkanı Karataş’tan ‘Torbacı Dolmuşçu’ Açıklaması için yorumlar kapalı
Hüseyin Menteş: “Hizmetlerimizi en etkin şekilde sürdüreceğiz”

Hüseyin Menteş: “Hizmetlerimizi en etkin şekilde sürdüreceğiz”

Mayıs 25, 2024, Hüseyin Menteş: “Hizmetlerimizi en etkin şekilde sürdüreceğiz” için yorumlar kapalı
Afyonkarahisar’da Feci Kaza: 15 Metreden Düştü!

Afyonkarahisar’da Feci Kaza: 15 Metreden Düştü!

Mayıs 25, 2024, Afyonkarahisar’da Feci Kaza: 15 Metreden Düştü! için yorumlar kapalı
Zafer Şehitleri Anısına Frig Vadisi’nde Oryantiring Müsabakaları Coşkuyla Başladı

Zafer Şehitleri Anısına Frig Vadisi’nde Oryantiring Müsabakaları Coşkuyla Başladı

Mayıs 25, 2024, Zafer Şehitleri Anısına Frig Vadisi’nde Oryantiring Müsabakaları Coşkuyla Başladı için yorumlar kapalı
Burcu Köksal’a İftira İddiaları Üzerine Suç Duyurusu

Burcu Köksal’a İftira İddiaları Üzerine Suç Duyurusu

Mayıs 25, 2024, Burcu Köksal’a İftira İddiaları Üzerine Suç Duyurusu için yorumlar kapalı