• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bursa bilimle buluştu

Bursa bilimle buluştu

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 2012 yılında küçük bir bilim şenliği olarak başlatılan, bugün Türkiye’nin en büyük ve dünyanın sayılı bilim festivallerinden biri haline gelen Science Expo, bu yıl ziyaretçilerini ‘Uzay ve Havacılık’ temasıyla ağırlıyor.

BURSA (İGFA)- Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Türk Hava Yolları’nın sponsorluğunda, BEBKA’nın desteği ve Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü, Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, BTSO, GUHEM, İŞKUR ve BİKO işbirliği ile hayata geçirilen Bursa Bilim Festivali 9. Science Expo, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in de katıldığı törenle kapılarını ziyaretçilere açtı.

Açılışa katılan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, geçen yıl Kasım ayındaki ziyaretinde Bursa’ya 1.1 milyar liralık ilave bütçe verdiklerini hatırlatarak, bu bütçenin hızlı bir şekilde kullanıldığını ve yaklaşık maliyetlerin de Türkiye ortalamasının altında olduğunu söyledi. Bursa’nın 2022’de 500 milyon liralık bir yatırımı varken, bugün de bu rakama 1.7 milyar lira ilave yaptıklarını müjdeleyen Bakan Özer, “Böylelikle bu yıl Bursa’nın eğitim yatırımını 2.2 milyar TL’ye çıkarmış oluyoruz. 10 tane ilkokul, 15 tane ortaokul ve lise en önemlisi de 64 tane okul öncesi eğitim için bağımsız anaokulu. Bakanlık olarak bizim en öncelik verdiğimiz alanlardan bir tanesi bu dönem okul öncesi eğitime erişimi artırmak var. Bir sonraki gelişimizde Bursa’nın artık eğitimde sorunların hiç konuşulmadığı, yeni projelerin, yeni açılımların, yeni başarı hikayelerinin konuşulduğu bir Bursa ile karşılaşacağız” diye konuştu.

BİLİM ATEŞİ BÜYÜYOR

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da, festivale destek veren tüm kurum ve firmalara teşekkür etti.

Bursa’nın 18 tane Organize Sanayi Bölgesi ile her geçen gün teknolojisini yükselten bir şehir olduğunu kaydeden Başkan Aktaş, 50 bine yakın gencin festivalde ağırlanacağını atölye çalışmaları, meslek liseleri yarışıyor etkinliği, tasarla-yap-uçur yarışması gibi ödüllü birçok etkinlik sayesinde bilimle dolu 4 gün geçireceklerini kaydetti.

Bursa Valisi Yakup Canbolat ise, festivalin Bursa’nın önemli bir markası haline geldiğini söyledi. Vali Canbolat, bugüne kadar yaklaşık 1 milyon 200 bin kişinin ziyaret ettiği, farklı firma ve kurum katılımıyla 550 binin üzerinde atölye çalışmasının yapıldığı Science Expo’nun 9’uncusunu yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

Bursa Milletvekili Mustafa Esgin de şehire verilen yeni yatırım müjdeleri dolayısıyla Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e teşekkür etti. 

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanvekili Cüneyt Şener ise devletin eğitim misyonuna katkıda bulunmak amacıyla ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini, 2 meslek lisesi kampüsü ile eğitim alanına yaklaşık 120 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını hatırlattı.

Konuşmalar sonrasında açılış kurdelesini kesen Bakan Özer ve protokol üyeleri daha sonra festival alanını gezdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM