reklam"
 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Afyonkarahisar Müftülüğü Kurban Organizasyonu Basın açıklaması ! – İSLAM

Afyonkarahisar Müftülüğü Kurban Organizasyonu Basın açıklaması ! – İSLAM

[ad_1]

KURBAN İBADETİ VE VEKÂLETLE KURBAN ORGANİZASYONU BASIN AÇIKLAMASI
 
Sözlükte, yaklaşmak ve yakınlaşmaya vesile olan şey manasına gelen kurban, dini bir terim olarak ise, Allah’ın rızasını kazanmak amacıyla ve ibadet niyetiyle belirli bir vakitte, belirli şartları taşıyan hayvanı usulünce (dini ve hijyenik kurallara riayet ederek) boğazlamak ve boğazlanan hayvan demektir. Müslüman, akıllı, buluğa ermiş, yolcu olmayan, belirli bir mali güce (nisap miktarı mala) sahip olanların kurban kesmeleri Hanefi mezhebine göre vacip, diğer mezheplere göre müekked sünnettir.
 İnsanlar arasında paylaşma ve yardımlaşma duygularını pekiştiren kurban ibadeti hicretin ikinci yılında meşru kılınmış, meşruiyeti kitap ve sünnet ile sabittir. Kur’an-ı Kerim’de “Her ümmet için, Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine Allah’ın ismini ansınlar diye kurban ibadetini (kesmeyi) meşru kıldık” (Hac, 22/34) buyurularak, ilahi dinlerin hepsinde kurban ibadetinin bulunduğu bildirilmektedir. Peygamber Efendimiz (as) de kurban ibadetinin önemini vurgulamak için “Kim kurban kesme imkanı bulur ve kesmezse namazgahımıza yaklaşmasın.” (İbn Mâce, Edâhı, 2; Ahmed b. Hanbel, Müsned II, 321.) buyurmaktadır. Yine Kur’an-ı Kerim’de, kurban ibadetinin Hz. Adem (as) döneminden itibaren var olduğu, Hz. Adem (as)’ın iki oğlunun Allah’a kurban sundukları bildirilmektedir. (Maide, 5/27)
Günümüzdeki şekliyle kurban, Hz. İbrahim (as)’ın bir ameliyesi ve sünnetidir. Her ibadette olduğu gibi kurban ibadetinde de niyet ve ihlas gereklidir. Dolayısıyla kurban kesmekteki niyetimiz Allah’ın emrini yerine getirmek, rızasını elde etmek ve mânen ona daha da yaklaşmaktır.
Kurban kesmek Cenab-ı Hakk’ın verdiği nimetlere fiili bir şükürdür. Gerektiğinde maldan, mülkten ve candan fedakârlıkta bulunacağımızın nişanesi ve göstergesidir. Kurban başka bir gaye, menfaat ve et temini için kesilmez. Kur’an-ı Kerim’de, Cenab-ı Hak “O kurbanların ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşır, Allah’a ulaşacak olan sizin takvanızdır. (kulluk sorumluluğunu samimiyetle yerine getirmenizdir.)” (Hac, 22/37) buyurmaktadır.
Kurban ibadetinin içtimai, iktisadi ve psikolojik boyutları vardır:

 • Kurban ibadeti; teslimiyet ve fedakarlık göstergesidir.
 • Yardımlaşma ve dayanışma ruhunu güçlü ve taze tutar.
 • Kardeşlik duygularını pekiştirir.
 • İhtiyaç sahiplerine yardım ve destekte bulunma aracıdır.
 • Dua alıp, insanlar arasında gönül köprüleri kurmaya vesiledir.
 • Yaratana yakınlaşmayı sağlarken, yaratılmışlar arasında ülfeti güçlendirir.

Kurban ibadetini yerine getirirken üzerimize düşen vazifeler olmakla birlikte dikkat etmemiz gereken bir takım sorumluluklar vardır:

 • Tüm tedbirleri aldıktan sonra; kurbanlık hayvanı kıbleye çevirip, eziyet etmeden tekbir getirmek ve besmele çekerek boğazlamak,
 • Kurbanlık hayvanın kullanılmayacak olan atıklarını açık alanlara bırakıp çevre kirliliğine, mikrop ve bakteri üremesine ve etrafa kötü koku yayılmasına sebebiyet vermemek,
 • Dini usullere riayet etmek ve hijyen konusunda hassas olmak.

Yazımızın bu bölümünde vekalet yoluyla kurban ibadetine kısaca değinmek istiyorum. Bilindiği üzere Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğiyle, 1993 yılından bugüne kadar gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında “Vekâletle Kurban Organizasyonu” düzenlemektedir. Vakfımız, 40 yılı aşan tecrübesi, deneyimli kadrosu, üstlendiği sorumluğun bilinciyle ve hizmet anlayışıyla bu alanda da örnek teşkil etmektedir. Vakfımız bu çalışmaları ile ülkemizin yanı sıra, Asya’dan Avrupa’ya, Afrika’dan Balkanlar’a kadar geniş bir coğrafyada, dünyanın birçok ülkesinde mağdur, mazlum ve ihtiyaç sahiplerinin yanında olmuştur.
Vatandaşlarımızın vekâlet verdikleri kurbanlarının, dini usullere uygun şekilde kesimi yapılarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için Diyanet İşleri Başkanlığı ve TDV personeli görevlendirilirken, organizasyonlarda gönüllüler de yer almakta ve kurbanını vekâletle kestirmek isteyen kardeşlerimizin kurbanlarını ihtiyaç sahipleriyle buluşturma noktasında köprü vazifesi oluşturulmaktadır.
“Kurbanını Paylaş Kardeşinle Yakınlaş”  sloganı ile yürütülen bu organizasyon vesilesiyle vekâlet vererek kurbanını kestirmek isteyen kardeşlerimizin kurbanları ile birlikte selamları, üzerinde ay yıldızlı bayraklarımızın olduğu paketlerle ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmakta ve onların dua ve muhabbetlerine vesile olunmaktadır. Bu manada, ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin yüzlerindeki tebessüm bizim hakiki bayramımıza vesile olacaktır.

2020 YILI YURT İÇİ KURBAN BEDELİ: 975 TL // YURT DIŞI KURBAN BEDELİ: 825 TL olarak belirlenmiştir. Hayır sahibi kardeşlerimizin gönül rahatlığı içerisinde Türkiye Diyanet Vakfımızın “Vekaletle Kurban Organizasyonu” aracılığı ile kurbanlarını kestirebilmeleri için camilerimizde görevli din gönüllüsü hocalarımıza, il ve ilçe müftülüklerimize, şehrimizin muhtelif yerlerine kurulan “TDV Vekaletle Kurban Bağış Standları”na başvurmaları veya anlaşmalı bankalara 31 Temmuz 2020 tarihine kadar belirtilen meblağı yatırmaları suretiyle bağış makbuzlarını alabilmeleri mümkündür. Ayrıca, https://bagis.tdv.org internet adresinden de online bağış yapılabilecektir.
Ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında kesilecek/kestirilecek olan kurbanlarımızın kabulünü Cenab-ı Hak’tan niyaz eder,  tüm dünya Müslümanlarıyla birlikte idrak edeceğimiz Kurban Bayramımızı şimdiden tebrik ederim.
 
Sinan KAZANCI
Afyonkarahisar İl Müftüsü
 

[ad_2]

Afyon Kent Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM